Αμέσως μετά την επίσημη παρουσίαση των μελών του συνδυασμού από τον επικεφαλής Περιφερειάρχη Απόστολο Τζιτζικώστα ξεκίνησε την προεκλογική του εκστρατεία ο κ. Αστέριος Τάτσης. Και βεβαίως η έναρξή της δεν θα μπορούσε να γίνει παρά μόνο με την επίσκεψη του υποψήφιου Περιφερειακού Συμβούλου στον Μητροπολίτη Γουμένισσας, Αξιουπόλεως και Πολυκάστρου κ. Δημήτριο.
Ο κ. Τάτσης ζήτησε και έλαβε την ευλογία του Σεβασμιώτατου με τον οποίο άλλωστε συνεργάζονται αρμονικά επ’ ωφελεία της τοπικής κοινωνίας όλα αυτά τα χρόνια.
Δεύτερος σταθμός -και λόγω της δραματικής συγκυρίας που βιώνει η χώρα μας- του προγράμματος συναντήσεων του κ. Τάτση ήταν η επίσκεψη στην Πυροσβεστική Γουμένισσας όπου συναντήθηκε με τον διοικητή Ελευθέριο Μελίδη και συζήτησαν θέματα προστασίας της πλούσιας χλωρίδας της πανέμορφης Παιονίας.
Ο κ. Αστέριος Τάτ5ση, πάντα στο πλαίσιο της προεκλογικής του εκστρατείας, θα συνεχίσει τις επισκέψεις του σε θεσμικούς φορείς του τόπου και σε κρίσιμες υπηρεσιακές μονάδες πάντα με τον ίδιο σκοπό: ενημέρωση και ανταλλαγή απόψεων για όλα τα τοπικά θέματα.